#szkolapamieta

Nadchodzące Święto Zmarłych zachęca do refleksji i zadumy, zatrzymania się na chwilę, powspominania tych, których już z nami nie ma. To także doskonała okazja do nauki historii i poznania przeszłości naszej Małej Ojczyzny.

W tym roku nasza szkoła dołączyła do akcji „Szkoła Pamięta”. Celem tej inicjatywy jest zorganizowanie działań upamiętniających ważne postaci oraz wydarzenia.

Z tej okazji, 28 października, na szkolnym korytarzu stanęła makieta upamiętniające tragiczne dla naszego miasta wydarzenia z września 1939 roku. Uczniowie mają okazję zapoznać się z fragmentami archiwalnego „Kuriera Siewierskiego” traktującymi o losie siewierzan podczas II wojny światowej oraz opisującymi ich zaangażowanie w walki o obronę Ojczyzny. Można także poznać miejsca pamięci, które młodzież będzie mogła odwiedzić wraz z najbliższymi 1 listopada, bowiem na cmentarzu parafialnym w Siewierzu znajdują się mogiły cywilnych osób, zamordowanych w 4 września 1939 roku przez Niemców. Według relacji mieszkańców rozstrzelano wtedy przypadkowo schwytane osoby. Powodem represji była śmierć niemieckiego żołnierza Heinza Wernera z Wrocławia, który zginął przy zajmowaniu Siewierza. Na rozkaz dowódcy oddziału Wehrmachtu rozstrzelano wówczas 10 mieszkańców Siewierza, których pochowano we wspólnym grobie przy zbiegu ul. Warszawskiej i Bohaterów. Za zgodą ówczesnego burmistrza odkopano zwłoki i przewieziono na cmentarz parafialny i tam pochowano w oddzielnych grobach.

W sumie na siewierskim cmentarzu spoczęło aż dziesięć osób. Grobowce przypominają tragiczne wydarzenia tamtych czasów, o których wszyscy powinniśmy pamiętać i dbać o to, by historia nie zatoczyła koła.

Samorząd Uczniowski wraz z dyrekcją uda się do wspomnianych miejsc 2 listopada, by oddać cześć pamięci ofiarom hitlerowskiej napaści.

#szkolapamieta

Do wykonania makiety uczniowie wykorzystali zdjęcia zamieszczone na portalu www.straznicyczasu.pl

{gllery}2022/10/31_1{/gallery}