Narodowe Czytanie 2023

Chińskie przysłowie mówi, że książka jest niczym ogród, który można włożyć do kieszeni…

12 września, z okazji Narodowego Czytania 2023 powieści „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej, wspólnie podróżowaliśmy po polach i ogrodach położonych nad Niemnem, zachwycaliśmy się przyrodą i łapaliśmy ulotne chwile lata. W tej podróży towarzyszyli nam goście:

Pan Dariusz Waluszczyk – Wicestarosta Będziński

Zdzisław Banaś – Burmistrz Miasta i Gminy Siewierz,

Pani Barbara Bochenek – Przewodnicząca Rady Miejskiej w Siewierzu,

Pani Bożena Łapaj – Radna Powiatu Będzińskiego,

Pani Barbara Totoń – Prezes Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Siewierzu,

Pani Karina Sornik - studentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Katowicach, która uświetniła to wydarzenie pięknym śpiewem.

Uroczystość rozpoczęła pani dyrektor Marta Szczerba, witając przybyłych gości oraz społeczność szkolną. Następnie zespół teatralny pod kierunkiem bibliotekarki Anny Poznar, działający przy szkole, rozpoczął swoją prezentację. Patryk Tylenda naświetlił nam tematykę powieści. W pięknych strojach z epoki przystąpiono do prezentacji mieszkańców z Korczyna i zaścianka Bohatyrowiczów. W kolejności przedstawili się Emilia i Benedykt Korczyńscy, ich syn Witold, kuzynka Marta, Justyna Orzelska i kilka osób z zaścianka między innymi Janek i Anzelm Bohatyrowicze. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się strój „żałoby narodowej”- czarna suknia rozpięta na krynolinach noszona przez kobiety, by wyrazić sprzeciw wobec zaborcy. Następnie usłyszeliśmy fragmenty powieści odczytanych przez zaproszonych gości, dyrekcję, nauczycieli i uczniów. Na sali panował podniosły i uroczysty nastrój. Recytujący wprowadzili nas w piękny świat nadniemieńskiej przyrody i tamtejszej społeczności. Ważnym elementem dzisiejszej uroczystości był również występ pani Kariny Sornik, która zaśpiewała nam dwa utwory, pasujące do tematyki powieści. Scenografia, którą zaprezentowaliśmy, niewątpliwie zapisała się w konwencję i wzbogaciła odczytywane fragmenty. Zakończyliśmy uroczystość pamiątkowym zdjęciem wszystkich czytających, uczestników oraz występujących uczniów z koła teatralnego. Zapraszamy do galerii zdjęć.