Aktualności

"Antysmogowy park kieszonkowy" w ZSOiT w Siewierzu

Smog to problem wielu miast w Polsce, w tym również naszej miejscowości Siewierza.  Ponad połowa zanieczyszczeń powietrza pochodzi  z tzw. "kopciuchów". Takie zanieczyszczenia występują również  w okolicy naszej szkoły. "Antysmogowy park kieszonkowy" to pomysł  nauczycielek biologii  i  geografii  ZSOiT, które opracowały projekt wraz z celami i planowanymi rezultatami, jak i konkretnymi zakupami wraz z kosztorysem. Projekt powstał w ramach  programu grantowego "Moje Środowisk" realizowane przez ING. Wszystkie działania związane ze stworzeniem parku opierały się na współpracy  z przedstawicielem ING panią Katarzyną Osuch. Pani Osuch  między innymi złożyła przygotowany wniosek o granty, a następnie dokonała odpowiednich zakupów.
Na ten projekt wnioskowaliśmy o granty  w kategorii III czyli  o wartości od 6 000 do 10 000 zł. Otrzymaliśmy grant w wysokości 8 000 zł. Zakupiliśmy do naszego parku dwa zestawy ławeczek ze skrzyniami, cztery kwietnik na łąkę antysmogowa i 20 roślin, w tym drzewa i krzewy antysmogowe, mające zdolność pochłaniania zanieczyszczeń.
W miejscu niezagospodarowanym przy szkole po uprzednim uporządkowaniu gruntu, wolontariusze z ING pod kierunkiem Pani Katarzyny Osuch, rodzica naszego ucznia stworzyli "Antysmogowy park kieszonkowy", miejsce strefy relaksu wśród drzew i łąki antysmogowej.
Park będzie  kształtować stosunek do przyrody, poczucie piękna i postaw ekologicznych. Drzewa w parku poprawią jakość powietrza, którym oddychamy. Miejsce to ma być bazą dydaktyczną dla  nauczania elementów ekologicznych. W przyszłości drzewa  będą zapewniać cień oraz podniosą walory estetyczne miejsca.
Nasz projekt wpisuje się w działania kompleksowego programu "Czyste Powietrze Zdrowy Wybór" realizowany na terenie Miasta i Gminy Siewierz.

Nauczyciel biologii i geografii

Pamiętaj, że działania regionalne mają wpływ na efekty globalne!

 

Powiązane

Partnerzy szkoły


 

Dane kontaktowe

Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych  
im. Jana Pawła II w Siewierzu
ul. Tadeusza Kościuszki 15
42-470 Siewierz
 
tel. kom.: +48  721 144 111
tel. stac.: (32) 67 416 12
e-mail: sekretariat@zsoits.edu.pl
 
Skrytka ePUAP: /LOiT_ZSOiTSiewierz/SkrytkaESP

Lokalizacja

Zgodnie z art. 173 Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że strona internetowa www.zsoits.edu.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień cookies w przeglądarce internetowej oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeżeli nie wyrażają Państwo zgody na zapisywanie plików cookies prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.